למה אסור להשתמש ב-GoDaddy בשביל לקנות דומיין

זה לא משהו חדש מבחינתי – מדי פעם אנשים פונים אלי בשאלה האם GoDaddy הוא מקום טוב לרשום דומיין (לפעמים זה יותר גרוע – אני יודע שיש בעיה אחרי שהדומיין כבר רשום) – ואני תמיד מנסה להוריד אותם מזה. נכון ש-GoDaddy הוא רשם המתחמים (domains) הגדול ביותר בעולם (בערך 4 מיליון שמות מתחם, אני חושב), מה שהופך אותם לסכנה כמעט גרועה כמו מיקרוסופט.

תמיד התלוננתי נגד פרקטיקות העסקים שלהן, שהן רחוקות מלהיות ידידותיות ללקוחות:

  • נסו לקנות דרכם שם מתחם – הדרך הנכונה לעשות את זה היא שבכל שאלה לבחור את האופציה שנראית הכי קטנה ולא ידידותית: כך תהיו בטוחים שלא תשלמו יותר מכמה שצריך)
  • אם אתם רוצים להעביר את שם המתחם שלכם לרשם אחר וחשבתם שלתת לשם לפוג ואז לרשום אותו אצל רשם אחר זה רעיון טוב, אז רעיון נחמד אבל לא אצל GoDaddy: הם רושמים לעצמם כל שם מתחם שפג וכדי לשחרר אותו צריך לרכוש את שם מחדש אצלם בעלות של 25% יותר מהעלות הרגילה.
  • להעביר שם מ-GoDaddy לרשם אחר בצורה הרגילה (דרך האתר של GoDaddy) זו פעולה כמעט בלתי אפשרית – יותר קשה מלקנות שם מתחם בלי להתחייב לשרותים בעלות של עשרות דולרים נוספים – מדובר בתהליך הלוקח כמה שבועות ויותר מעשרה אישורים ידניים

אבל מסתבר שזו לא הבעיה הכי גרועה, כך למד על בשרו Fyodor, חוקר אבטחה ידוע (מפתח nmap)
: בתגובה לתלונה מחברת MySpace, רשם שמות המתחם הנזכר לעיל ביטל את הרישום של הדומיין seclists.org של פיודור שמשמש כארכיב של רשימות דיוור בנושא אבטחה. התלונה של MySpace היתה שבאחת הרשימות שבארכיון של seclists.org פורסמה רשימה של שמות משתמש וסיסמאות באתר myspace.com . במקום לפנות לבעל האתר או לחברת האירוח שלו, MySpace נגשו ישירות לרשם שמות המתחם שלו – GoDaddy.com ואלה בתגובה ביטלו באופן מיידי את האתר – תוך מתן התראה של פחות משעה לבעל האתר.

ברור שצנזורה אינה תפקידו של רשם שמות מתחם אבל MySpace ידעו למי הם פונים – GoDaddy הוא רשם שמות המתחם היחיד שבתנאי השימוש שלו מופיע האיסור על “פעולות פוגעניות מבחינה מוסרית”, תיאור מצוין שמאפשר להם בעצם לסגור אתרים מיד בתגובה לכל תלונה שהיא בלי לתת אפשרות לבעל האתר להגיב לטענות (שיתכן שהן בסך הכל תכסיס כדי לסגור אתר שמעצבן מישהו).

מעבר לכך שהסיפור הנ”ל הוא עוד דוגמה לכל הדברים הנוראיים שמתחוללים באינטרנט בתחומי השיפוט של ארה”ב, אני מקווה שהוא יהווה סימן אזהרה גדול לכל מי שחשב לרכוש שמות מתחם מ-GoDaddy.

למי שמחפשים רשם שמות מתחם אמין, בינתיים אני ממליץ על Yahoo Domains, שאפילו שיש להם קצת בעיות (אין דרך לבקש מהם לבטל רישום של שם מתחם שבו אתם לא מעוניינים יותר) עם ממש זולים והשרות שלהם מצוין. למי שמוכן לשלם יותר אני ממליץ על Pair Networks שהם לדעתי רשם שמות המתחם הטוב ביותר בעולם כרגע, אם כי הם די יקרים (כ-$19 לשם מתחם).

בהזדמנות זאת אפשר גם להזכיר שאיגוד האינטרנט הישראלי אישר לחברות נוספות להיות רשמי שמות מתחם ישראלים – כך שאם ברצונכם בשם מתחם ישראלי יש לכם היום אפשרות בחירה מבין 3 רשמים נוסף ל-ISOC-IL, וכולם זולים יותר: InterSpace מציעים רישום ב-$18 לשם ישראלי למי שמגיע דרך הפניה מאתר ISOC-IL. אל תחפשו אותם ישירות כי בלי הפניה שם מתחם עולי $25. אני עדיין ממליץ למי שיכול לשלם את ה-$30 ש-ISOC-IL דורשים להרשם דרך איגוד האינטרנט הישראלי – כל זמן שהם עדיין מספקים את השרות – כי אני לא סומך על אף אחת מספקי הרישום הנוכחים. מלבד InterSpace הנ”ל אני לא מכיר אף אחת המתחרות והאתרים שלהם עשו עלי רושם גרוע ביותר.

אני הכי אשמח עם חברת אינטרנט גדולה ומוכרת בארץ, כמו נענע של נטוויז’ן או תפוז ירימו את הכפפה ויתחילו לספק שירותי רישום אתרים, כמו ש-Yahoo לדוגמה מספקים שרות שכזה.

3 Responses to “למה אסור להשתמש ב-GoDaddy בשביל לקנות דומיין”

  1. Arik:
    Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function comment_dir() in /vhosts/coil/geek/public_html/wp-content/themes/modern-bluish/single-comment2.php:17 Stack trace: #0 /vhosts/coil/geek/public_html/wp-content/themes/modern-bluish/functions.php(8): include() #1 /vhosts/coil/geek/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php(179): themed_comment() #2 /vhosts/coil/geek/public_html/wp-includes/class-wp-walker.php(144): Walker_Comment->start_el() #3 /vhosts/coil/geek/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php(139): Walker->display_element() #4 /vhosts/coil/geek/public_html/wp-includes/class-wp-walker.php(387): Walker_Comment->display_element() #5 /vhosts/coil/geek/public_html/wp-includes/comment-template.php(2229): Walker->paged_walk() #6 /vhosts/coil/geek/public_html/wp-content/themes/modern-bluish/comments.php(26): wp_list_comments() #7 /vhosts/coil/geek/public_html/wp-includes/comment-template.php(1539): require('/vhosts/coil/ge...') #8 /vhosts/coil/geek/public_html/wp-content/themes/modern-bluish/single.php( in /vhosts/coil/geek/public_html/wp-content/themes/modern-bluish/single-comment2.php on line 17