התקנת פריסת מקלדת ערבית ישירות במערכת ההפעלה

במקום להשתמש באתר זה כדי להקליד בערבית, תוכלו להתקין במערכת ההפעלה שלכם "פריסת מקלדת" כזו, בה האותיות הערביות יושבות על המקשים העבריים המקבילים. כך תוכלו להקליד בערבית ישירות.

להלן הוראות למערכות ההפעלה השונות.

מערכת ההפעלה חלונות

ישנו כלי של מייקרוסופט, Microsoft Keyboard Layout Creator, המאפשר לך ליצור פריסת מקלדת משלך. יאיר אור יצר בעזרתו פריסת מקלדת לערבית. (הערה: אם אתם מחליטים ליצור פריסה משלכם, אנא פרסמו את קובץ המקור (קובץ בעל סיומת klc) כדי שאחרים יוכלו לשנותו ולהתאימו לצרכיהם/העדפותיהם; נדמה לי שיאיר לא עשה זאת.)

(גם AutoHotkey יאפשר לכם ליצור פריסת מקלדת.)

מערכת ההפעלה לינוקס

הורידו את קובץ הפריסה שלי ,ilar, (הסירו ממנו את הסיומת txt,) והתקינו אותו לפי ההוראות בדף זה (ההוראות הללו אמנם נכתבו לפריסה אחרת, אך הן טובות לכל פריסה). למעשה, תוכלו להסתפק רק בשני הצעדים הראשונים הכתובים שם (העתקת הקובץ אל הספריה המתאימה) ולהפעיל את הפריסה באמצעות, למשל, הפקודה setxkbmap -option grp:switch,grp:shift_toggle,grp_led:scroll,lv3:menu_switch us,il,ilar.

קובץ זה הוא קובץ טקסט פשוט ותוכלו לערכו כדי להתאימו להעדפותיכם. בניגוד למקלדת של יאיר אור, כאן מספר תווים (למשל תווי הניקוד) מוגדרים ב"רמה 3" (זו בד"כ משוייכת ל-AltGr) וכך לא "מתבזבזים" מקשים.

מערכת ההפעלה של מאק

אינני משתמש מאק. תוכלו למצוא ברשת הדרכה ליצירת פריסת מקלדת משלכם. (לאחר שתעשו זאת, אנא כתבו לי כדי שאוסיף כאן קישור לאתרכם; או שלחו אלי את קובץ התוצאה ואני אפרסמו כאן.)

נושאים שונים

לאחר התקנת הפריסה הנ"ל תהיינה, מן הסתם, לפחות שלוש פריסות מותקנות במחשבכם (אנגלית, עברית, ערבית). במקרה כזה, בו יותר משתי פריסות מותקנות, הנוח ביותר לדעתי הוא להגדיר מקש קיצור ש"יקפיץ" אותנו ישירות למקלדת הערבית (במקום "לעבור" דרך שאר המקלדות). סביבות עבודה מודרניות מאפשרות זאת. צילום מסך מחלונות. משתמשי לינוקס: אם סביבת העבודה שלך אינה מאפשרת זאת, התקן את xkb-switch והנחה את סביבת העבודה להריץ את הסקריפט הזה בעת לחיצה על מקש הקיצור בו אתה מעונין.