לנשום נקי, עכשיו התביעתלון

מטה המאבק בעישון הכפוי “לנשום נקי” (כך הם קוראים לעצמם) תופסים תאוצה באגף התביעות המשפטיות. באופן עקרוני אני בעדם – ולכן אני חתום על העצומה ורשום לרשימת הדיוור שלהם, אבל אני מתחיל לא להרגיש בנוח עם הצורה שבה הם מעודדים תביעות פרטיות נגד בתי עסק, קצת בנוסח רודפי האמבולנסים הידועים לשמצה בארה”ב.

המכתב לרשימת הדיוור (אליו קישרתי למעלה) נראה לי בעייתי למדי, אבל נקודת מבט יותר מפורשת בנושא אפשר לקרוא גם בכתבה הזו באתר “עכבר העיר”. נראה ארגון “לנשום נקי” הפך את הפוקוס שלהם מעידוד אנשים לשמור על זכותם לאיזה סוג של מכונת תביעות. אני לא בטוח שאני אוהב את הגישה החדשה.

(למבקרים באתר של “לנשום נקי” – רוב האתר הוא בסדר, למרות שבהחלט ניתן לשפר את העיצוב שלו, אבל חלק מהדפים הם יצוא ל-HTML של מסמכי Microsoft Word, ואלה לא מוצגים בעברית כראוי וכשמגיעים אליהם יש להעביר ידנית את התצוגה של הדפדפן לעברית).

6 Responses to “לנשום נקי, עכשיו התביעתלון”

 1. Eran:

  זה בדיוק מה שאני חשבתי כשקראתי את המכתב. הם קצת הגזימו. אפילו לא טרחו להסביר את מהלך האירועים הנורמלי של המתלונן האדיב לפני התביעות.

 2. Oren:

  יש לעיתונאים נטיה להגזים ולעוות את המציאות.
  חשוב לזכור שבהרבה מקומות אדם לא מעשן פשוט יסבול.
  אם החוק לא מרתיע את בעלי העסקים, אולי כדאי שתביעה משפטית תרתיע.

 3. Ofir:

  אני בעד הגישה, בהעדר אכיפה של החוק על ידי הרשות המבצעת, גוף מסיבי של תביעות הוא הגורם המרתיע היחיד האפשרי.

 4. Guss:

  כן, אבל הייתי מעדיף שגוף המייצג דעה שאני תומך בה לא יצטייר כמי שמעודד תביעות על כל צעד ושעל – אני סולד מהגישה האמריקו-סנטרית שבה כל דבר צריך להפתר בבית המשפט.

 5. אוויר נקי:

  קיים ארגון חדש בשם “אוויר נקי” אשר פועל בגישה אחרת. הארגון הוקם על ידי קבוצת סטודנטים למשפטים מן האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת תל אביב. המטרה היא לא להגיש תביעות חסרות אחריות בסכומים גבוהים, אלא קודם כל להעלות את המודעות לעצם קיומו של החוק והוראותיו, ובהמשך להשתמש בידע משפטי על מנת לקדם את המטרה למיגור העישון מן המקומות הציבוריים, בהתאם לכתוב בחוק.

  אתר האינטרנט שכתובתו http://www.avir-naki.com מציע, במקרים המתאימים, שליחת מכתבי התראה טרם הגשת כתבי תביעה, האתר מקיים פורום פעיל ובו ניתנות תשובות מהירות לשאלות העולות בו. באתר הסברים פשוטים לפיהם ניתן לדעת האם קיימת עילת תביעה, ובמידה והסיטואציה היא כזו שאין אלא לתבוע- באתר הסברים מלאים על הליך הגשת תביעה לבית משפט לתביעות קטנות, כיצד יש לנהוג במידה והצד השני מציע פשרה, כיצד יש להתכונן לדיון ועוד. מפעילי האתר זמינים באימייל לכל שאלה שהיא ומסייעים בניסוח מכתבי התראה וכתבי תביעה.

  מומלץ בחום להיכנס לאתר ולהתרשם מכמות המידע הנמצאת בו- כל החוקים והתקנות הרלוונטיים, כל פסקי הדין שניתנו בנושא, וכאמור לעיל- הסברים מפורטים וחשובים.

  בקרוב נוכל כולנו לנשום אוויר נקי בכל מקום.

 6. Eran:

  תביעתלון, אבל כנראה שזה עובד…
  http://www.linshom.com/Mail/7073.htm

Leave a Reply

 

 


Spam prevention powered by Akismet